30 OCAK - 01 ŞUBAT 2020

KATAR HAKKINDA?

Katar Hakkında

1. HAVA KOŞULLARI

Katar’da yazlar oldukça kurak. Haziran-Temmuz-Ağustos sıcaklık verilerinin ortalaması 47 derece olup buna nem etkisi eklendiğinde hissedilen sıcaklık seviyesi oldukça yükselmektedir. Ekim-Mart ayları arasında ziyaret edilmesi en uygun olan zamanlardır. Ayrıca kum fırtınaları ve toz fırtınaları düzenli olarak meydana gelir. Fuarımızın düzenleneceği tarih olan Ocak ayında ise genelde 20-25 derece sıcaklıklar görülmektedir.

2. DOHA KATAR'A UÇUŞLAR

Katar'ın ulusal havayolu Qatar Airways, Katar'ı dünyanın birçok büyük kentiyle bağdaştırarak maksimum sayıda uçuş gerçekleştirmektedir. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul-Doha ve Doha-İstanbul uçuşlarını gerçekleştirmektedir. Genel uçuş saatleri İstanbul’dan akşam saatlerinden Doha’dan ise gece saatlerinde gerçekleşmektedir. Ankara’dan ise Qatar Airways direk olarak Türk Hava Yolları ise İstanbul aktarmalı olarak uçuşlar gerçekleştirmektedirler. Doha’ da bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı dünyanın en gelişmiş ve teknolojik havalimanları arasında yer almaktadır.

İstanbul (tüm havaalanları) ile Doha, Katar (DOH) arasındaki uçuşlar

00:40 04:50 Turkish 782 P S Ç P C C P IST-DOH
13:20 04:50 Qatar Airways 240 P - Ç P C - P IST-DOH
13:55 18:05 Qatar Airways 242 - S Ç P - C - SAW-DOH
14:30 18:40 Qatar Airways 242 P - - - C - P SAW-DOH
19:30 23:45 Qatar Airways 244 P S Ç P C C P SAW-DOH
19:35 23:50 Qatar Airways 246 P S - P - C P IST-DOH
20:45 01:00+1 Turkish 780 P S Ç P C C P IST-DOH
22:05 02:40+1 Pegasus 602 P S Ç P C C P SAW-DOH

Ankara (ESB) ile Doha, Katar (DOH) arasındaki uçuşlar

14:10 18:00 Qatar Airways 314 - S - P - - P ESB-DOH
20:50 00:40+1 Qatar Airways 258 P - Ç - C C - IST-DOH

3. KONAKLAMA

Katar’da yeni yapılanma dolayısıyla üst düzey çok sayıda hotel bulunmaktadır. Hizmet kalitesi ve konaklama imkanları çok gelişmiştir. Müşteri memnuniyeti en üst düzeyde tutulmaktadır. Doha’da oteller genel olarak oteller bölgesi adı verilen yerde toplanmıştır.

 • image description

  Resmi Konaklama Partneri

 • image description

  Resmi Konaklama Partneri

4. DİL

Katar’da resmi dil Arapça ancak günlük hayatta İngilizce de yaygın olarak kabul görmektedir.

5. PARA BİRİMİ

Resmi para birimi Katar Riyali’dir. Standart olarak bilinen Amerikan Doları (USD) = 3.64 Katar Riyali (QAR) olacak şekilde sabitlenmiştir. Türk Lirası ile Katar Riyali yaklaşık aynı seviyededir. Ülkede yeterli sayıda Döviz-para çevirme şirketi bulunmaktadır.

6. DOHA GEZİ VE EĞLENCE REHNERİ / DOHA'DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Arap Yarımadası’nın doğu kısmında yer alan ve bir Basra Körfezi ülkesi olan Katar’ın başkenti Doha, modern ile gelenekselin, çöl ile denizin, eşsiz bir mimari eşliğinde birleştiği, son dönemlerin en ilgi çeken rotalarından birisi. Eğitim, sağlık, sanat ve sporun önemli yer tuttuğu ve 2022 Fifa Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapacak olan Doha’yı gezmek için en uygun mevsimde, Ocak ayında düzenlenen fuarımıza katılan siz değerli misafirlerimizin mutlaka görmesi gereken yerler;

The Pearl Qatar

Katar’ın incisi olarak anılan ve Venedik’ten esinlenilerek yapay adalar topluluğu şeklinde inşa edilen bölge, aynı zamanda henüz yapımı devam eden bir gayrimenkul merkezi.

Museum of Islamic Arts

Katar’ın en önemli simgelerinden olan İslam Eserleri Müzesi, farklı coğrafyalar ve yüzyıllardan İslami eserlerin toparlanıp sergilendiği müze, ilginç mimarisi ve eşsiz koleksiyonuyla dünyadaki benzerlerinden ayrılıyor.

Doha Festival City

Ülkenin en büyük alışveriş ve eğlence merkezi olarak 2017’de kapılarını ziyaretçilerine açan Doha Festival City, Orta Doğu’nun da en büyük alışveriş merkezlerinden birisi. Nitelikli mağazaları, özel tema parkları ve farklı konseptiyle Doha’nın gözde destinasyonları arasında yerini alan DHFC, Katar’ı ziyaret edenler için önemli bir yer tutmaya başladı.

Çöl Safari

Büyük kum tepeleri ve yakın bölgelerdeki benzerlerinden ayrışan özel beyaz kumuyla Katar, çöl safarisi yapmak isteyenlerin birinci tercihi. Çölde develerle gezip kumlarda sandboard yapmak için kaçırılmaz bir fırsat. UNESCO koruması altındaki özel bölgeler ve çevresinde çölde konaklamak da denenmesi gerekenler arasında.

İnci Tekneleri Turu

Corniche bölgesi boyunca yapılan tekne turlarına katılarak Doha’nın eşsiz manzarasına bir de sular üzerinden şahit olabilirsiniz.

Golf

Golf sporunun önemli bir yer tuttuğu Katar’ın geniş ve özel golf alanları, golf tutkunları için özel bir yer tutuyor.

Gece Hayatı

Turizme büyük önem veren Katar’ın özellikle Doha’da bulunan kulüp ve restoranları son derece şık ve lüks.

7. ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

 • Mall of Qatar
 • Villagio
 • The Landmark Mall
 • Lagoona Mall
 • Salam Mall

8. KONSOLOSLUKLAR

Katar’da bulunan konsolosluklar: Türkiye, Avustralya, Bangladeş, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, Hindistan, İran, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Pakistan, Filipinler, Polonya, Suudi Arabistan, İngiltere, ABD

9. BANKA BİLGİLERİ

Katar’ da yer alan başlıca bankalar şunlardır: Qatar National Bank (QNB), The Commercial Bank, United Bank Limited, The International Bank of Katar, HSBC Katar, Al Ahli Bank of Katar. Kart limitlerinize göre 1 gün içinde ATM’lerden en çok 2000 Katar Riyali çekebilirsiniz.

10. HASTANELER

Katar'daki çeşitli şehirlerde bulunan büyük hastaneler, tıbbi merkezler ve klinikler şunlardır: Turkish Hospital, Hamad Medicial Hospital, Al Khor General Hospital, Rumaillah Hospital, Al Ahli Hospital, American Hospital, Doha Clinic Hospital ve bir de Türk Hastanesi bulunmaktadır.

11. VİZE

Türkiye pasaportlu vatandaşlara Katar için vize istenmemektedir. Ülkeye giriş yapmak için pasaportunuzun yanınızda olması yeterlidir ve hiçbir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

12. FAYDALI BİLGİLER

Elektrik: British Style Plug denilen 3 girişli prizler kullanılmaktadır.

Telefon Kodu: Katar için ülke kodu +974' tür. Şehir veya alan kodları kullanılmaz.

Acil Servis: Acil servis numarası 999’ dur.

Bankacılık Saatleri: Bankalar Cuma günleri hariç her sabah açıktır. Kredi kartları ve çekleri yaygın olarak kabul edilmektedir. Cumartesi ile perşembe günleri arasında saat 7.30'dan 11.30'a kadar açıktırlar.

Sürücü Bilgileri: Uluslararası ehliyeti bulunmayan kişiler için yedi (7) gün sürüş izni verilmektedir.

Ulaşım: Ülke içinde ulaşım genellikle taksilerle sağlanmaktadır. Gideceğiniz maksimum uzaklık 20-30 dakika arası sürmektedir. Ücret ise yaklaşık olarak 40-60 QAR tutmaktadır.

Katar’ da gazete okuma ve takip etme kültürü çok yüksektir. Dolayısıyla fuar öncesi bireysel olarak yapacağınız gazete ve sosyal medya pazarlama aktiviteleri firmanız için algıda seçicilik oluşturacaktır. Katar’da en çok okunan ve takip edilen gazeteler şunlardır: Gulf Times, The Peninsula Katar, Al-Sharq, Al-Raya

Sosyal Medya Katar’da yoğun kullanılmaktadır. Katılımcı firmalarımızın fuar öncesi Katar hedeflemeli çalışmalar yapmaları çok faydalı olacaktır.

TURKEY EXPO 2020

İlgileniyor musunuz?

Bize ulaşın:
YERİNİZİ AYIRTIN